اخبار مرتبط

حادثه در منطقه طزره دامغان / دو معدن کار جان باختند

تاريخ خبر: 29/04/1394 

سمنان - ايرنا - رييس اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعي دامغان گفت: حادثه در معدني در منطقه طَزَره دامغان در استان سمنان، باعث مرگ دو کارگر اين معدن شد.

 محمود پورمعظمي روز دوشنبه به ايرنا گفت: بي دقتي کارگران در معدني در منطقه طزره دامغان در استان سمنان، دو کشته برجا گذاشت و يک تن نيز مجروح شد. وي ادامه داد: اين حادثه صبح امروز در تونل شماره 30 منطقه طزره و به علت بسته نبودن سيم بُکسل به واگن زغال رخ داد. پورمعظمي گفت: اين بي توجهي کارگران باعث شد واگن که در حال ورود به معدن بوده است، به شدت با آنها برخورد کند که در اين حادثه دو کارگر جان باختند و يک نفر نيز مجروح شد که در بيمارستان ولايت دامغان بستري است. اين معدن متعلق به يکي از شرکتهاي خصوصي فعال در منطقه طزره دامغان در استان سمنان است.معدن طزره در 60 کيلومتري شمال دامغان واقع است و در بازديد محمد نعمت زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت در اسفند 93 از اين منطقه، مقرر است با حمايت دولت، سرمايه گذاري ويژه در اين معدن انجام شود.

منبع خبر: خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران(ايرنا)

قتلگاه هایی به نام معادن زغال سنگ !

 

تاريخ خبر: 04/04/94

متأسفانه طی چند سال اخیر آمار سوانح و تلفات جانی در معادن زغال سنگ شهرستانهای زرند و کوهبنان رو به افزایش است.


به گزارش صدای زرند ، بر اساس اعلام سازمان جهانی کار بیشترین تلفات محل کار مربوط به معادن است و ارقام این سازمان نشان می دهد در جهان سالیانه به طور متوسط دوازده هزار نفر در حوادث معدن جان خود را از دست می دهند و با وجود اینکه صنعت معدن تنها یک درصد از کل نیروی کار جهان راه به خود اختصاص می دهد اما هشت درصد از کل مرگ های مرتبط با شرایط کار به این صنعت مربوط می شود. متأسفانه طی چند سال اخیر آمار سوانح و تلفات جانی در معادن زغال سنگ شهرستانهای زرند و کوهبنان رو به افزایش است و عدم رعایت نکات ایمنی، ریزش های متعدد تونل های حفر شده و دیواره های معادن زغال سنگ، مکانیزه نبودن استخراج زغال سنگ و سنتی بودن روش های کنونی استخراج، شرایط سخت کار کردن در اعماق زمین و کشته شدن چندین معدنچی طی چند سال گذشته، معادن زغال سنگ را به قتلگاه هایی برای معدنچیانی تبدیل کرده که در اعماق این معادن کار می کنند و این موضوع زنگ خطر را برای نظارت بیشتر مسئولان بر معادن زغال سنگ به صدا درآورده است، و به نظر می رسد تغییر روش های استخراج سنتی معادن به روش های مدرن و نظارت جدی و مستمر بر معادن در راستای کاهش تلفات بسیار ضروری است و دولت نیز به عنوان متولی، سیاستگذار و ناظر بر امور صنعتی و معدنی، باید سیاستگذاری های خاصی را برای بالا بردن ایمنی در معادن اعمال کند.

به هر حال امید است با ایجاد تمهیدات لازم و رعایت نکات ایمنی دیگر هرگز شاهد وقوع سوانح ناگوار و کشته و مجروح شدن معدنچیان در معادن زغال سنگ نباشیم. 

یادداشت : محمود جعفری                                                                   منبع: خبرگزاري رسمي زرند نيوز

          http://www.sedayezarand.ir/19679

 

طراحی سایت پافکو